İçişleri-İmamoğlu polemiği… Odatv fena yakaladı… Müjde(!) 769 Suriyeli gitti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “İstanbul’da 2,5 milyona yakın mülteci var” açıklamasının ardından Göç İdaresi Başkanlığı İstanbul’da mülteci rakamlarını paylaştı.

Yapılan açıklamaya göre İstanbul’da:

530 bin 612 ‘Geçici Koruma Kapsamında Suriyeli’, 3 bin 252 ‘Uluslararası Koruma Kapsamında Yabancı’ ve 553 bin 153 ‘İkamet İzniyle Kalan Yabancı’ olmak üzere; toplam 1 milyon 87 bin 17 göçmen bulunduğu belirtildi.

Göç İdaresi Başkanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma “Lütfen, gerçeği yansıtmayan spekülatif paylaşımlara itibar etmeyiniz” notu düştü.

İMAMOĞLU: İSTANBUL’DA 2,5 MİLYONA YAKIN MÜLTECİ VAR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya Düsseldorf’ta Avrupa Türk İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği (ATİAD) üyelerine yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı:

“2,5 milyona yakın mülteci var İstanbul’da. Bir anda. Yani 10 senelik faturadan bahsediyoruz. 10 senede 2,5 milyon ne demek biliyor musunuz? 16 milyon resmi nüfusun neredeyse yüzde 17-18’i demek. Böyle bir artış olamaz. Doğru değil. Mülteciye de haksızlık, İstanbulluya da haksızlık… Meseleyi bu seviyeye evirerek, şu anda ülkemizi büyük bir sorun yumağıyla karşı karşıya bırakmıştır ve bu son 10-11-12 yılın faturasıdır. Artık ülkemizde kaç milyon düzensiz göçle gelen insan vardır, bilmiyoruz.”

ODATV FENA YAKALADI

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi’nin açıkladığı rakamları, geçen senenin verileri ile karşılaştıran Odatv, bir yıl içindeki değişimde detayı yakaladı.

4 Haziran 2023’te Süleyman Soylu’nun görev değişikliği sonrası 18 Haziran 2023 yılında yapılan ilk açıklamada, 531 bin 381 geçici koruma sahibi Suriyeli’nin olduğu belirtildi.

Bugün (24 Haziran 2024) yapılan açıklamada ise 530 bin 612 Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeli’nin olduğu açıklandı.

Yani, geçen seneki rakamlarla kıyaslama yapıldığında İstanbul’u son bir senede sadece 769 Suriyeli’nin terk ettiği gözler önüne serildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir